BEST DIRECTOR
Thomas Vinterberg - Another Round
David Fincher - Mank
Lee Isaac Chung - Minari
Chloé Zhao - Nomadland - WINNER
Emerald Fennell - Promising Young Woman
BEST ACTOR
Riz Ahmed - Sound of Metal
Chadwick Boseman - Ma Rainey’s Black Bottom
Anthony Hopkins - The Father - WINNER
Gary Oldman - Mank
Steven Yeun - Minari
BEST ACTRESS
Viola Davis - Ma Rainey’s Black Bottom
Andra Day - The United States vs. Billie Holiday
Vanessa Kirby - Pieces of a Woman
Frances McDormand - Nomadland - WINNER
Carey Mulligan - Promising Young Woman
BEST SUPPORTING ACTOR
Sacha Baron Cohen - The Trial of the Chicago 7
Daniel Kaluuya - Judas and the Black Messiah - WINNER
Leslie Odom Jr. - One Night in Miami
Paul Raci - Sound of Metal
LaKeith Stanfield - Judas and the Black Messiah
BEST SUPPORTING ACTRESS
Maria Bakalova - Borat Subsequent Moviefilm
Glenn Close - Hillbilly Elegy
Olivia Colman - The Father
Amanda Seyfried - Mank
Yuh-Jung Youn - Minari - WINNER
BEST ADAPTED SCREENPLAY
Borat: Subsequent Moviefilm
The Father - WINNER
Nomadland
One Night in Miami
The White Tiger
BEST ORIGINAL SCREENPLAY
Judas and the Black Messiah
Minari
Promising Young Woman - WINNER
Sound of Metal
The Trial of the Chicago 7
BEST INTERNATIONAL FEATURE FILM
Another Round (Druk) - WINNER
Better Days
Collective (Colectiv)
The Man Who Sold His Skin
Quo Vadis, Aida?
BEST CINEMATOGRAPHY
Judas and the Black Messiah
Mank - WINNER
News of the World
Nomadland
The Trial of the Chicago 7
BEST COSTUME DESIGN
Emma.
Ma Rainey's Black Bottom - WINNER
Mank
Mulan
Pinocchio
BEST MAKEUP AND HAIRSTYLING
Emma.
Hillbilly Elegy
Ma Rainey's Black Bottom - WINNER
Mank
Pinocchio
BEST PRODUCTION DESIGN
The Father
Ma Rainey's Black Bottom
Mank - WINNER
News of the World
Tenet
BEST FILM EDITING
The Father
Nomadland
Promising Young Woman
Sound of Metal - WINNER
The Trial of the Chicago 7
BEST ANIMATED FEATURE
Onward
Over the Moon
A Shaun the Sheep Movie: Farmageddon
Soul - WINNER
Wolfwalkers
BEST ORIGINAL SCORE
Da 5 Bloods
Mank
Minari
News of the World
Soul - WINNER
BEST ORIGINAL SONG
“Fight for You” - Judas and the Black Messiah - WINNER
“Hear My Voice” - The Trial of the Chicago 7
“Husavik” - Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga
“Io si (Seen)” - The Life Ahead
“Speak Now” - One Night in Miami
BEST SOUND
Greyhound
Mank
News of the World
Soul
Sound of Metal - WINNER
BEST VISUAL EFFECTS
Love and Monsters
The Midnight Sky
Mulan
The One and Only Ivan
Tenet - WINNER
BEST PICTURE
The Father
Judas and the Black Messiah
Mank
Minari
Nomadland - WINNER
Promising Young Woman
Sound of Metal
The Trial of the Chicago 7
BEST DOCUMENTARY (SHORT SUBJECT)
“Colette” – WINNER
“A Concerto Is A Conversation”
“Do Not Split”
“Hunger Ward”
“A Love Song for Latasha”
BEST SHORT FILM (ANIMATED)
“Burrow”
“Genius Loci”
“If Anything Happens I Love You” – WINNER
“Opera”
“Yes-People”
BEST SHORT FILM (LIVE ACTION)
“Feeling Through”
“The Letter Room”
The Present”
“Two Distant Strangers” – WINNER
“White Eye”
Get all latest content delivered to your email a few times a month.
Bringing Pop Culture News from Every Realm, Get All the Latest Movie, TV News, Reviews & Trailers
Got Any questions? Drop an email to [email protected]